Ziare Online

SHARE ON GOOGLE+

Ziare Online - Sport - Tenis

facebook
Halep - Ostapenko, AZI la Beijing. Meciul revansei si al sansei de a ajunge nr. 1 mondial

Sâmbătă, 07 Octombrie 2017, 10:25
309 vizite - 0 comentarii

Simona Halep își poate lua revanșa pentru finala de la Roland Garros, pierdută în fața sportivei letone Jelena Ostapenko. Românca joacă sâmbătă, nu înainte de ora 9:30 în semifinalele turneului de tenis de la Beijing.

Turneul de tenis de la Beijing îi oferă Simonei Halep o nouă şansă de a se revanşa. După ce a învins-o pentru prima oară în carieră, în optimi, pe Maria Sharapova, şi a trecut clar în sferturi de cea care o eliminase la ultimul turneu, de la Wuhan, Daria Kasatkina, Halep o înfruntă în semifinale pe Jelena Ostapenko, sâmbătă, de la 09:30, în direct la Digi Sport 2.

Letona este cea care i-a barat drumul Simonei Halep spre primul trofeu de Grand Slam al carierei şi spre locul 1 mondial, în finala din acest an de la Roland Garros. Ostapenko s-a impus în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-3, în singura confruntare directă de până acum dintre cele două.

Jelena Ostapenko a mai cucerit un titlu în acest an, la penultimul turneu la care a participat, la Seul,după o finală cu Johanna Larsson.

Letona a ajuns în semifinale la Beijing după ce a trecut de Samantha Stosur, Shuai Peng şi Sorana Cîrstea, fără a pierde vreun set. Peng a abandonat însă în primul set, iar Ostapenko a avut parte şi de un prim tur liber.

Simona Halep le-a învins în această săptămână pe Alison Riske, scor 6-3, 3-6, 6-2, Magdalena Rybarikova, care s-a retras la scorul de 1-6, 1-2, Maria Sharapova, învinsă cu un dublu 6-2, şi Daria Kasatkina, 6-2, 6-1.

Jucătoarea ucraineană Elina Svitolina, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale China Open, după un meci-maraton cu Caroline Garcia, locul 15 WTA, care a durat trei ore şi 21 de minute. În urma acestei înfrângeri, Simona Halep are nevoie de o victorie în semifinala cu Jelena Ostapenko pentru a urca pe locul 1 WTA, fără a fi neapărat obligată să câștige turneul.

Stiri despre:   simona halep,  turneul de la beijing,  simona halep-jelena ostapenko,  meci simona halep,

Autor:    Digi.24