facebook
MINUNAT! Simona Halep a spulberat-o pe Karolina Pliskova si este in semifinale la Australian Open

Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 09:50
117 vizite - 0 comentarii

Simona Halep (26 de ani, locul 1 WTA) a spulberat-o pe Karolina Pliskova (25 de ani, locul 6 WTA), în sferturile de finală de la Australian Open, şi s-a calificat în semifinalele competiţiei. Realitatea.net a transmis meciul LIVE TEXT.

Practicând un tenis senzaţional, revenind de la 0-3 în primul set şi câştigând 9 game-uri consecutive, Simona Halep a învins-o lejer pe Karolina Pliskova şi s-a calificat pentru prima dată în semifinalele Australian Open. Halep a obţinut victoria în două seturi, scor 6-3, 6-2, în 72 de minute.

În semifinalele Australian Open, Simona Halep va juca împotriva nemţoaicei Angelique Kerber.

FINAL Simona Halep - Karolina Pliskova

Seturi: 2-0 (6-3, 6-2)

UPDATE | LIVE TEXT Simona Halep - Karolina Pliskova | Al doilea set a început excelent pentru Simona Halep, care a luat primele trei game-uri. Sportiva noastră a câştigat 9 game-uri consecutive, din momentul în care a fost condusă cu 0-3 în primul set!! Karolina Pliskova nu a mai contat, practic, în joc, din momentul în care a avut 3-0 în primul set. Cehoaica a izbutit să ia un game abia când scorul era 3-0 în setul doi pentru Halep. Sportiva noastră a continuat apoi marşul triumfal şi a făcut 4-1. Cehoaica a redus apoi din diferenţă (4-2 pentru Halep), dar constănţeanca a făcut imediat 5-2 şi apoi 6-2. Partida a durat doar o oră şi 12 minute.

UPDATE | LIVE TEXT Simona Halep - Karolina Pliskova | Primul set a început slab pentru Halep, cu trei game-uri adjudecate consecutiv de cehoaica Pliskova, în 12 minute. Halep a revenit în game-ul 4, pe care l-a câştigat greu (era în acel moment 3-1 pentru Pliskova). După patru game-uri disputate, Simona Halep comisese 4 duble greşeli. Constănţeanca în vârstă de 26 de ani a avut apoi un parcurs fabulos! A luat alte patru game-uri consecutive, de o manieră spectaculoasă, şi scorul a devenit 5-3 pentru Halep, de la 0-3. Sportiva noastră a reuşit apoi să obţină şi cel de-al şaselea game consecutiv şi şi-a adjudecat primul set, după 38 de minute (6-3)

LIVE Simona Halep - Karolina Pliskova, Australian Open

UPDATE | 24 ianuarie, ora 6:35 | Meciul Simona Halep - Karolina Pliskova va începe după ora 6:50, pentru că partida Hyeon Chung - Tennys Sandgren, programată înainte, tot pe "Rod Laver Arena", încă nu s-a terminat.

UPDATE | 24 ianuarie, ora 5:25| S-a decis cine va juca împotriva învingătoarei din duelul Simona Halep - Karolina Pliskova. Angelique Kerber a spulberat-o pe Madison Keys, în sferturile de finală de la Australian Open. Nemţoaica a câştigat după numai 51 de minute, în două seturi, scor 6-1, 6-2.

Astfel, Kerber merge în semifinalele Australian Open şi acum o aşteaptă pe învingătoarea meciului dintre Simona Halep și Karolina Pliskova, partidă care va fi LIVE SCORE pe realitatea.net, după ora 6:30.

Stiri despre:   australian open 2018,  simona halep,  simona halep-karolina pliskova,  calificare simona halep,

Autor:    Realitatea.net